Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Medium-goal Gold Cup

Location:Santa Maria Polo Club, Sotogrande
Dates:16-Aug-2014 to 29-Aug-2014
Handicap:10-12
BACK

Teams

El Rosario
Alejandro Penafiel0
Juan Zubiaurre4
Salvador Ulloa7
TBA1
Total12
Equus
Peter Silling0
Juan Britos5
James Beim7
Hugo Lewis0
Total12
FCT
Roger Carlsson0
Mario Gomez4
Michel del Carril7
Sebastian Hancock1
Total12
Lebeau-Courally
Ian Galliene1
Ali Paterson3
Cristian Bernal5
Gaetan Charloux3
Total12
Leones
Petrus Fernandini1
Ricky Truhillo3
Guillermo Li5
Ignacio Domecq3
Total12
Los Dragones
Yaho Espinosa de los Monteros2
Pablo Spinacci6
Diogo Gallego4
Andrew Nulty0
Total12
Mahra - Esperanza
Rashid Al Habtoor0
Patricio Neves4
Guillermo Cuitino6
Kevin Korst2
Total12
Sainte Mesme
TBA2
Robert Strom3
Clemente Zabaleta6
Birger Strom1
Total12
Sapphire - Dr.A
Abdelrahman Abbar0
Maximiliano Malacalza4
Tomas Pieres7
Lawrence Isola1
Total12
Scapa - John Smith
Michael Redding1
Juan Griguoli4
Juan Losada6
Gabriel Aguirre1
Total12
Seven Sevens
Dimitri Vozianov0
Tomas Garbarini4
Nicolas Espain7
Nikita Vozianov1
Total12
Silex
Richard Fagan1
Juan Jose Storni5
Santiago Cernadas6
Felipe Serra0
Total12
Wild Orchid
Raya Sidorenko0
Santiago Tanoira6
Gerardo Mazzini6
Zhana Bandurko0
Total12
Woodchester
Craig Mckinney1
Thady Duff0
Juan Ruiz Guinazu7
Pelayo Berazadi4
Total12

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club
Sunday 17 August: 11 00Seven Sevens13vs12Woodchester
Sunday 17 August: 11 00FCT10vs9Los Dragones
Sunday 17 August: 12 30Mahra - Esperanza13vs11Sapphire - Dr.A
Sunday 17 August: 12 30Leones14vs15Lebeau-Courally
Sunday 17 August: 17 00Silex12vs10Wild Orchid
Sunday 17 August: 18 30Equus14vs12Scapa - John Smith
Sunday 17 August: 18 30El Rosario4vs5Sainte Mesme
Wednesday 20 August: 11 00Equus14vs8Wild Orchid
Wednesday 20 August: 11 00Silex9vs6Scapa - John Smith
Wednesday 20 August: 12 30El Rosario8vs14Woodchester
Wednesday 20 August: 12 30Seven Sevens8vs7Sainte Mesme
Wednesday 20 August: 17 00Leones13vs7Sapphire - Dr.A
Wednesday 20 August: 19 00FCT8vs7Lebeau-Courally
Wednesday 20 August: 18 30Mahra - Esperanza14vs11Los Dragones
Friday 22 August: 17 00Wild Orchid11vs12Scapa - John Smith
Friday 22 August: 17 00Equus13vs8Silex
Friday 22 August: 17 00Seven Sevens10vs8El Rosario
Friday 22 August: 17 00Mahra - Esperanza12vs13Lebeau-Courally
Friday 22 August: 18 30Sainte Mesme10vs11Woodchester
Friday 22 August: 18 30Leones10vs12Los Dragones
Friday 22 August: 18 30FCT12vs10Sapphire - Dr.A
Round Subsidiary Semi Finals
Monday 25 August: 17 00Mahra - Esperanza11vs9Sainte Mesme
Monday 25 August: 18 30Lebeau-Courally-vs8Silex
Round Semi Finals
Monday 25 August: 17 00Equus16vs11Woodchester
Monday 25 August: 18 30Seven Sevens7vs8FCT
Round Subsidiary Final
Friday 29 August: 16 30Mahra - Esperanza16vs9Lebeau-Courally
Round Final
Friday 29 August: 18 00Equus15vs8FCT
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use