Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Copa República Argentina

Location:Palermo, Argentina
Dates:15-Mar-2013 to 24-Mar-2013
Handicap:0-40
BACK

Teams

Division A
Indios Chapaleufú II
Matt Perry3
George Hanbury4
William Lark7
Eduardo Heguy8
Total22
Pompeya La Higuerita
Juan José Liprandi3
Francisco Liprandi0
José Luis Suarez Vitor0
Fernando Rivera1
Total4
Sauvaterre Lovelocks
Charlie Hanbury5
Gaston Laulhé6
Alberto Heguy7
Santiago Solari6
Total24
Division B
Club Hípico Gualeguaychú
Tomás Chas0
Manuel Veronessi2
Lucas Talamoni Grether5
Nicolás Talamoni Grether5
Total12
Corenel Suárez
Ignacio Garrós 1
Ricardo Garrós5
TBC6
Ignacio Ramiro Garrós Lusarreta6
Total18
La Bamba de Areco
Diego Cavanagh7
Rodrigo Rueda6
TBC7
Rodrigo Guillermo Willington Wheel3
Total23
Division C
Alegria
Agustin Zavaleta5
Clemente Zavaleta6
Juan Ruiz Guinazu7
Jaime Huidobro8
Total26
La Alegria de Lobos
Andrés Laplacette4
Constancio Caset5
Adrián Laplacette5
Raúl Laplacette6
Total20
Trenque Lauquen La Yunta
Juan Calafell1
Francisco Rodriguez Mera2
Bautista Arrastúa3
Jerónimo del Carrill3
Total9
Division D
La Chavita
Martin Bilbao3
Franco Veronessi3
Tomás Garbarini Islas4
Guillermo Cavanagh6
Total16
La Natividad
Gastón Giovanelli0
Santiago Araya5
Bautista Heguy8
Bartolomé Castagnola9
Total22
San Sebastián
Magin Burgos2
Federico Bossio3
Federico Jolly3
Mariano Raigal3
Total11

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club
Friday 15 MarchSauvaterre Lovelocks 30vs21Pompeya La Higuerita
Friday 15 MarchLa Bamba de Areco25vs19Club Hípico Gualeguaychú
Friday 15 MarchAlegria21vs19Trenque Lauquen La Yunta
Friday 15 MarchLa Natividad26vs21San Sebastián
Sunday 17 MarchTrenque Lauquen La Yunta15vs22La Alegria de Lobos
Sunday 17 MarchLa Chavita16vs11San Sebastián
Sunday 17 MarchIndios Chapaleufú II 25vs20Pompeya La Higuerita
Sunday 17 MarchCorenel Suárez19vs16Club Hípico Gualeguaychú
Tuesday 19 MarchAlegria13vs13La Alegria de Lobos
Tuesday 19 MarchLa Bamba de Areco18vs15Corenel Suárez
Wednesday 20 MarchSauvaterre Lovelocks 14vs14Indios Chapaleufú II
Wednesday 20 MarchLa Natividad16vs12La Chavita
Round Semi-finals
Friday 22 MarchLa Alegria de Lobos15vs11La Bamba de Areco
Friday 22 MarchSauvaterre Lovelocks 18vs11La Natividad
Round Subsidiary semi-finals
Friday 22 MarchAlegria10vs11Corenel Suárez
Friday 22 MarchIndios Chapaleufú II 22vs13La Chavita
Round Subsidiary semi-finals (Copa Canada)
Friday 22 MarchSan Sebastián 17vs15Pompeya La Higuerita
Friday 22 MarchClub Hípico Gualeguaychú6vs9Trenque Lauquen La Yunta
Round Subsidiary final
Sunday 24 MarchAlegria12vs10Indios Chapaleufú II
Round Subsidiary final (Copa Canada)
Sunday 24 MarchSan Sebastián 11vs16Trenque Lauquen La Yunta
Round Final
Sunday 24 MarchLa Bamba de Areco16vs13Sauvaterre Lovelocks
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use