Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Kingscote Cup

Location:Cirencester
Dates:21-Aug-2012 to 08-Sep-2012
Handicap:2 - 6
BACK

Teams

Division 1
Salt & Pepper
Lucas Simcox0
Catherine Elsmore-2
Jonathan Smail3
Lochie Hunter5
Total6
Summit
Hedley Aylott0
TBA1
Jack Berner2
Matias Carrique3
Total6
Switch 2 Renewable
TBA0
TBA0
Bobby Melville3
Tim Dobson-1
Total2
Division 2
Cherry White
David Gibbons0
Kelvin Johnson4
Tom Beim3
Camilla Beresford-1
Total6
Indupitable
Ross Cutts0
Will Blake Thomas2
Jimmy Wood2
Christian Badenhop1
Total5
Shibuminova
Sarah Hughes0
Peter Baldwin0
Olly Tuthill4
Mark Baldwin2
Total6
Division 3
Blenheim Palace
George Sunderland0
Sebastian Chialvo2
Edd Smyth-Osbourne1
Chris Crawford3
Total6
Felix
Charlie Gordon Watson0
Rebecca Walters-2
Ollie Cudmore4
Dave Miller4
Total6
Ridgebacks
Alice Etchells-1
Stephen McCraith1
Christopher Thome1
Jose Bertola5
Total6
Division 4
Minotaurs
Paolo Garavelli0
Justo Mourino2
Nicolas Antinori4
Thady Duff0
Total6
Rigby & Rigby
Steve Rigby-1
Jenny Rigby-1
Tomas Iriarte4
Matias Amaya4
Total6
Snakebite
Hugo Lewis-1
Max Kirchhoff0
Mike Henderson4
David Ashby3
Total6

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01285 653225
Saturday 25 August, 11.30amSnakebite8vs6Rigby & Rigby
Saturday 25 August, 11.30amSwitch 2 Renewable5vs6Summit
Sunday 26 August, 10amSalt & Pepper7vs4Summit
Sunday 26 August, 11.30amRigby & Rigby7vs8Minotaurs
Tuesday 28 August, 3.30pmSwitch 2 Renewable7vs6Salt & Pepper
Thursday 30 August, 4.30pmCherry White4vs3Shibuminova
Sunday 2 September, 3pmSnakebite6vs5Minotaurs
Sunday 2 September, 4.30pmFelix8vs3.5Ridgebacks
Monday 3 September, 3pmRidgebacks2vs5Blenheim Palace
Monday 3 September, 5.30pmIndupitable4.5vs6Shibuminova
Tuesday 4 September, 3.30pmBlenheim Palace4vs5Felix
Tuesday 4 September, 5.15pmCherry White4vs1.5Indupitable
Round Semi-finals (Kingscote Cup)
Thursday 6 September, 3pmSalt & Pepper5.5vs9Felix
Thursday 6 September, 4.30pmSnakebite8vs4Cherry White
Round Subsidiary semi-finals (Vale Bowl)
Thursday 6 September, 11amSwitch 2 Renewable4vs5Shibuminova
Thursday 6 September, 12.30pmBlenheim Palace4vs3Minotaurs
Round Subsidiary semi-finals (Owl Trophy)
Thursday 6 September, 11amSummit4vs3Indupitable
Thursday 6 September, 12.30pmRigby & Rigby4vs3Ridgebacks
Round Final (Kingscote Cup)
Saturday 8 September, 3pmFelix5.5vs5Snakebite
Round Subsidiary final (Owl Trophy)
Saturday 8 September, 3pmSummit5vs6Rigby & Rigby
Round Subsidiary final (Vale Bowl)
Saturday 8 September, 4.30pmShibuminova3vs4Blenheim Palace
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use