Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Coworth Park Challenge

Location:Coworth
Dates:05-Jul-2011 to 23-Jul-2011
Handicap:12 - 15
BACK

Teams

Division A
Black Bears
Guy Schwarzenbach2
Jack Archibald3
Jean Du Plessis5
James Harper5
Total15
Dell Park
Nikolai Bahlsen 0
Jimmy Robertson2
Malcolm Borwick6
Jose Donoso7
Total15
Ferne Park
Jonathan Rothermere0
Ed Hitchman5
Joaquin Pitaluga7
Eden Ormerod3
Total15
Shalimar
Kassem Shafi0
Hissam Ali Hyder5
Vieri Antinori5
Tom De Bruin5
Total15
Division B
Altamira
Adriano Agosti1
Harry White0
Pepe Heguy7
Gaston Laulhe7
Total15
Apache
Freddie Dear1
Yanni Zographos1
Lucas Di Paola6
Marcos Di Paola7
Total15
Asprey
Simon Holley0
Jonny Good5
Chris Hyde6
Max Charlton4
Total15
Elevation
Satinder Garcha2
Jack Richardson3
Richard Le Poer4
Tom Morley6
Total15
Division C
Dorsia
Rhys Cole1
Jock McKay4
Will Emerson5
Pete Webb5
Total15
Golden Falcons
Amin Badr-El-Din0
George Meyrick4
Pepe Araya6
Tomas Ruiz Guinazu5
Total15
La Golondrina
Paul Oberschneider0
Ed Parsons2
Juan Ambroggio6
Diego Cavanagh7
Total15
Nashama
Faisal Al-Rifai0
Rafael Vilela Rosa4
Juan Cruz Guevara6
Adolfo Casabal4
Total14

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club
Wednesday 6 July, 1pmBlack Bears14vs3Dell Park
Wednesday 6 July, 4pmDorsia12vs8Nashama
Friday 8 July, 12pmAltamira7vs11Asprey
Round Dorchester Collection Trophy
Sunday 10 July, 3pmGolden Falcons7vs7.5Nashama
Monday 11 July, 2pmAsprey7vs8Elevation
Monday 11 July, 5pmLa Golondrina10vs2Dorsia
Wednesday 13 July, 10amDorsia9vs13Golden Falcons
Wednesday 13 July, 1pmAltamira7vs5Elevation
Thursday 14 July, 5pm (Coworth Exhibition Match)Asprey6vs7Apache
Friday 15 July, 10amLa Golondrina6vs7Golden Falcons
Friday 15 July, 5pmBlack Bears11vs5Ferne Park
Saturday 16 July, 12pmFerne Park8vs9Dell Park
Saturday 16 July, 3pmLa Golondrina10vs8.5Nashama
Monday 18 July, 12pmApache8vs11Elevation
Tuesday 19 July, 12pmAltamira5vs8Apache
Round Semi Final
Thursday 21 July, 12pmBlack Bears6vs8Apache
Thursday 21 July, 3pmLa Golondrina8.5vs7Elevation
Round Final
Saturday 23 July, 2pmApache10vs8.5La Golondrina
Round Subsidiary final
Saturday 23 July, 4pmGolden Falcons7vs8Dell Park
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use