Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



The Archie David Cup

Location:Guards
Dates:04-Jun-2015 to 28-Jun-2015
Handicap:4 - 8
BACK

Teams

Division Cirencester Qualifying Teams
Appitized
Nina Clarkin4
Lucy Taylor0
Emma Wood 2
Tamara Fox2
Total8
Aryana
Daoud Zekrya-1
Michael Henderson4
David Allen5
Ludo Ephson1
Total9
Renegade
Major Rupert Lewis RHG/D1
Lockie Hunter4
Duncan Wales-1
Shaun Brokensha3
Total7
Rigby & Rigby
Jen Rigby-1
Tom Beim3
Matias Amaya5
TBC1
Total8
Division League Five
II Sole
Elio Leoni-Sceti-1
Tomas Iriarte4
Charlie Pidgley1
Tomas Palacios Bacque3
Total7
Leander
Katrina Thomas0
Matthew Tooth1
Thilo Sautter1
Hissam Ali Hyder6
Total8
Ockholt/Libertine
Brian Stein-1
Alexander Nix1
Federico Bodou3
Antonio Manzorro4
Total7
White Crane
Jasmine Calvert-Ansari-1
Jamie Peel2
Matt Lodder3
Andrew Blake Thomas3
Total7
Division League Four
Clarita
Clare Mathias0
Chris Mathias0
Freddie Horne3
Guy Gibrat5
Total8
Flying Kiwis
Ed Hanson-1
Marcus Hancock2
Sebastian Hancock1
Paco O'Dwyer4
Total6
GSA
Henry Porter-1
Faisal Al-Rifai1
Adolfo Casabal4
Gaston Bardengo2
Total6
Los Alquimistas
Louisa Donovan0
Des Byrne1
Facundo Guevara3
Lucas Fernandez5
Total9
Division League One
Emsworth Polo
Joe Arber0
Benjamin Urquiza5
Tarquin Southwell4
Michel Granchi-1
Total8
La Rosada/ Deutsche Polo Team
Mats Ottoson0
Pedro Harrison3
Nicolas Fontanarossa5
Marcus Cork-1
Total7
Los Lobos
David Lewis-1
Andrew Dechet1
Roddy Matthews3
Ryan Pemble5
Total8
Tashan Polo
Vivek Rawal-1
Daniel Otamendi4
Will Emerson5
Charles Cadogan-1
Total7
Division League Six
AFB
Clive Reid0
Alex Webb-1
Matias Carrique4
Peter Webb5
Total8
La Vie En Rose
Alec Banner-Eve2
Ed Banner-Eve1
Fabio Lavinia4
Russel Brin-1
Total6
Las Estrellas
Ray Fines-1
James Harper6
Tommy Beresford3
TBC0
Total8
Division League Three
Carisbrooke
Jayne Rumsey0
Ali Walker0
Eden Ormerod4
Jonny Good5
Total9
Four Quarters Black
Romilla Arber-1
Temur Nadeem2
Matias Ballesteros3
Kelvin Johnson4
Total8
Mad Dogs
Alan Fall0
Charlie Holley0
Ben Crowe1
Jack Richardson6
Total7
Previse Polo Team
Stefan Sund0
TBC 1
Hamza Mawaz3
Roddy Williams4
Total8
Division League Two
BHC Polo
Momin Sheikh0
Karim Sheikh0
Antony Fanshawe3
Dirk Gould5
Total8
Black Eagles
Jonathan Munro Ford0
Chris Hyde6
Phil Seller1
TBC1
Total8
Snakebite
Max Kirchoff-1
Tomas Ruiz Guinazu5
David Ashby4
George Cadogan-2
Total6
Yagura
Martina Lewis-1
John Gunn0
Manuel Guevara2
Juan Cruz Guevara6
Total7

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01784 434212
Friday 5 June Carisbrooke6vs9Previse Polo Team
Friday 5 June Los Alquimistas4vs4GSA
Saturday 6 JuneFlying Kiwis8vs7Clarita
Saturday 6 JuneLa Rosada/ Deutsche Polo Team7vs6Emsworth Polo
Saturday 6 JuneLeander8vs9II Sole
Sunday 7 JuneLas Estrellas8vs5AFB
Tuesday 9 JuneFour Quarters Black4vs5Mad Dogs
Tuesday 9 JuneWhite Crane4vs3Ockholt/Libertine
Tuesday 9 JuneLos Lobos9vs5Emsworth Polo
Wednesday 10 JuneYagura5vs6Snakebite
Wednesday 10 JuneLa Rosada/ Deutsche Polo Team7vs6Tashan Polo
Wednesday 10 JuneLos Alquimistas3vs5Flying Kiwis
Friday 12 JuneSnakebite8vs7Black Eagles
Friday 12 JuneFour Quarters Black4vs10Carisbrooke
Friday 12 JuneYagura8vs5BHC Polo
Friday 12 JuneGSA7vs9Clarita
Friday 12 JuneLos Lobos7vs3Tashan Polo
Friday 12 JuneAFB7vs10La Vie En Rose
Saturday 13 JuneLeander6vs5Ockholt/Libertine
Tuesday 16 JuneWhite Crane5vs8II Sole
Tuesday 16 JuneFour Quarters Black9vs6Previse Polo Team
Tuesday 16 JuneSnakebite5vs6BHC Polo
Tuesday 16 JuneGSA1vs3Flying Kiwis
Wednesday 17 JuneLas Estrellas5vs5La Vie En Rose
Thursday 18 JuneLos Alquimistas6vs3Clarita
Thursday 18 JuneLos Lobos6vs7La Rosada/ Deutsche Polo Team
Thursday 18 JuneYagura7vs5Black Eagles
Thursday 18 JuneMad Dogs7vs6Carisbrooke
Saturday 20 JuneMad Dogs8vs7Previse Polo Team
Saturday 20 JuneII Sole7vs6Ockholt/Libertine
Saturday 20 JuneLeander5vs7White Crane
Saturday 20 JuneBHC Polo6vs5Black Eagles
Wednesday 24 June - Claude Pert Quarter FinalCarisbrooke4vs7GSA
Wednesday 24 June - Claude Pert Quarter FinalLos Alquimistas4vs5Tashan Polo
Wednesday 24 June - Claude Pert Quarter FinalOckholt/Libertine8vs7Clarita
Wednesday 24 June - Quarter FinalFlying Kiwis5vs6Yagura
Wednesday 24 June - Quarter FinalRenegade0vs0Los Lobos
Wednesday 24 June - Quarter FinalLa Rosada/ Deutsche Polo Team5vs6Mad Dogs
Wednesday 24 June - Quarter FinalLa Vie En Rose8vs9II Sole
Friday 26 June - Claude Pert Semi FinalClarita-vs-GSA
Friday 26 June - Claude Pert Semi FinalTashan Polo-vs-Ockholt/Libertine
Friday 26 June - Semi FinalII Sole8vs4Yagura
Friday 26 June - Semi FinalMad Dogs7vs5Renegade
Friday 26 June - Caterham Cup Semi FinalLos Lobos8vs7La Rosada/ Deutsche Polo Team
Friday 26 June - Caterham Cup Semi FinalLa Vie En Rose5vs6Flying Kiwis
Sunday 28 June - Claude Pert FinalTashan Polo7vs6Clarita
Sunday 28 June - FinalII Sole5vs10Mad Dogs
Sunday 28 June - Caterham Cup FinalLos Lobos4vs3Flying Kiwis
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use