Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Copa Cámara de Diputados

Location:Palermo, Buenos Aries, Argentina
Dates:18-Nov-2014 to 11-Dec-2014
Handicap:24 – 30
BACK

Teams

Araucaria
Gastón Máiquez 6
Juan Ambroggio 6
Raúl Laplacette 6
Manuel Crespo 7
Total25
Coronel Suárez La Albertina
Manuel Plaza de Ayala 6
David Jean Du Plessis 6
Matías Torres Zavaleta 7
Julián de Lusarreta 6
Total25
Coronel Suárez La Maroma
Juan Harriott 7
Juan J. Brané 7
Marcelo Frayssinet 7
Sebastián Harriott 6
Total27
Cuatro Vientos
Martín Tassara 6
Mariano Uranga 6
Silvestre Donovan 7
Santiago Tanoira 6
Total25
El Remanso Lovelocks
Charlie Hanbury 5
Guillermo Terrera 8
Francisco Bensadón 8
Ignatius Du Plessis 8
Total29
El Rincón
Juan Monteverde 6
Martín Aguerre 6
Michel Dorignac6
Raúl Colombres 6
Total24
Ellerstina
Gastón Máiquez 6
Juan Ambroggio 6
Raúl Laplacette 6
Manuel Crespo 7
Total25
Ellerstina
Francisco Irastorza 6
Guillermo Cavanagh 6
Miguel del Carril 6
Tomás Pieres 7
Total25
Jockey Club Caspian
Julio Novillo Astrada 7
Santiago Solari 6
Juan M. Echeverz 6
Tomás Goti 6
Total25
La Alegría de Lobos
Héctor J. Crotto 6
Luis M. Gotelli 6
Tomás Dartiguelongue 6
Adrián Laplacette 6
Total24
La Cañada
Patricio Neves 6
Facundo Obregón 6
Carlos Arellano 6
Mariano Obregón 6
Total24
La Dolfina
Ignacio Badiola 6
Stuart Erskine 6
Santiago Torres 6
Diego Araya 7
Total25
La Dolfina Valiente
Pablo Spinacci 6
Alejo Taranco 6
Agustín Nero 6
Juan A. García Grossi 7
Total25
La Esquina Don David
Pascual Sáinz de Vicuña 6
Diego Cavanagh 8
Joaquín Pittaluga 7
Rodrigo Rueda 6
Total27
La Irenita
Juan Ruiz Guiñazú 7
Juan M. Zavaleta 7
Matías Mac Donough 8
Clemente Zavaleta 6
Total28
La Mariana Itanhangá
Mariano González 7
Norberto Pinheiro 5
Sebastián Merlos 9
Tomás García del Río 9
Total30
La Quinta Bio Polo
Felipe Márquez Ochoa 6
Mark Tomlinson 7
Pedro Falabella 6
Lucas Lalor 6
Total25
La Varzea QA
Agustín Canale 6
Nicolás Espaín 7
Martín Iturraspe 5
Santiago Laborde 6
Total24
Los Machitos Don Ercoles
Pablo Llorente 6
Juan I. Taverna 6
Matías Magrini 8
Joao P. Ganon 7
Total27
Martindale
Matías Vial Pérez 6
Manuel Fernández Llorente 6
Tomás Fernández Llorente 6
Diego White 7
Total25
San Diego Las Rosas
Federico Von Potobsky 6
Pedro Zacharías 6
Nicolás Corti Maderna 6
Franco Gai 6
Total24

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club
Tuesday 18 November Martindale10vs12Coronel Suárez La Albertina
Tuesday 18 November Los Machitos Don Ercoles15vs11San Diego Las Rosas
Tuesday 18 November Coronel Suárez La Maroma13vs11Jockey Club Caspian
Tuesday 18 November La Irenita19vs9La Varzea QA
Tuesday 18 November Cuatro Vientos9vs10La Dolfina
Tuesday 18 November El Remanso Lovelocks16vs6La Cañada
Tuesday 18 November La Dolfina Valiente8vs11Ellerstina
Tuesday 18 November La Mariana Itanhangá11vs10El Rincón
Tuesday 18 November La Esquina Don David17vs10La Alegría de Lobos
Friday 21 November El Remanso Lovelocks13vs7Martindale
Friday 21 November La Esquina Don David13vs10La Dolfina Valiente
Friday 21 November Ellerstina15vs7La Alegría de Lobos
Friday 21 November Los Machitos Don Ercoles14vs15Jockey Club Caspian
Friday 21 November Coronel Suárez La Maroma10vs7San Diego Las Rosas
Monday 24 NovemberLa Mariana Itanhangá16vs8La Quinta Bio Polo
Monday 24 NovemberCoronel Suárez La Albertina17vs5La Cañada
Monday 24 NovemberLa Irenita15vs8Cuatro Vientos
Monday 24 NovemberAraucaria13vs9El Rincón
Monday 24 NovemberLa Dolfina11vs13La Varzea QA
Thursday 27 NovemberLa Mariana Itanhangá12vs11Araucaria
Thursday 27 NovemberEl Remanso Lovelocks14vs13Coronel Suárez La Albertina
Thursday 27 NovemberLa Esquina Don David16vs15Ellerstina
Thursday 27 NovemberLa Quinta Bio Polo15vs6El Rincón
Thursday 27 NovemberMartindale13vs9La Cañada
Thursday 27 NovemberLa Dolfina Valiente12vs7La Alegría de Lobos
Thursday 27 NovemberLa Irenita13vs11La Dolfina
Thursday 27 NovemberCuatro Vientos13vs10La Varzea QA
Thursday 27 NovemberLos Machitos Don Ercoles15vs12Coronel Suárez La Maroma
Thursday 27 NovemberJockey Club Caspian15vs10San Diego Las Rosas
Wednesday 3 December Quarter FinalEl Remanso Lovelocks12vs11Ellerstina
Wednesday 3 December Quarter FinalLa Irenita16vs7Araucaria
Wednesday 3 December Quarter FinalLa Esquina Don David16vs14Coronel Suárez La Albertina
Wednesday 3 December Quarter FinalLa Mariana Itanhangá10vs12Los Machitos Don Ercoles
TBA Semi FinalsLa Irenita15vs12La Mariana Itanhangá
TBA Semi FinalsEl Remanso Lovelocks11vs13La Esquina Don David
Thursday 11 December FinalLa Irenita13vs10La Esquina Don David
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use