Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



The Archie David Cup

Location:Guards
Dates:07-Jun-2013 to 30-Jun-2013
Handicap:4 - 8
BACK

Teams

Division 1
Clarita
Clare Mathias0
Chris Mathias1
Howard Smith3
German Llorens4
Total8
Newton Heath/Los Alquimistas
Martina Lewis-1
Louisa Donavan0
Facundo Guevara3
Juan Cruz Guevara6
Total8
Shakib Polo
Kaveh Shakib0
Dean Lines3
Ed Judge3
Richard Blake Thomas2
Total8
Super Nova
Harry White2
Oliver Tuthill3
Mark Baldwin1
Sarah Hughes0
Total6
Division 2
Combe
Issacc Hagedoorn3
Adrian Wade4
Harry Muddle1
Nigel Warr0
Total8
Ockholt
Brian Stein-1
Tom Brodie0
Antonio Manzorro4
Oli Hipwood5
Total8
Sportlobster
Gary Shepherd-1
Oliver Browne2
Andrew Blake Thomas3
Lanto Sheridan4
Total8
Windmill Farm
Paul Knight-1
Charlotte Sweeney0
Tom Bown3
Max Charlton6
Total8
Division 3
AFB
Clive Reid0
John Gunn0
Anthony Fanshawe3
Peter Webb5
Total8
Apache
Janie Dear0
Richard Le Poer5
Oliver Taylor4
Max Dear-1
Total8
Aryana
Daoud Zekrya-1
Ralph Richardson1
Tom Beim3
Dave Allen5
Total8
Las Marias
James Craven-1
TBA2
Martin Aguerre4
Fabio Lavinia3
Total8
Division 4
Leander
Rhys Odle0
Thilo Sautter1
Monty Gershon1
Hissam Ali Hyder6
Total8
Los Lobos
David Lewis-1
Temur Nadeem2
Pedro De Lamare3
Gaston Devrient4
Total8
Mad Dogs
Alan Fall0
Andrew Dechet1
William Hine3
Michael Howe4
Total8
Shalimar
Kassem Shafi0
Charlie Pidgley-1
Nicolas Antinori4
Vieri Antinori5
Total8
Division 5
Meynadier/Ocho Rios
Stuart Whipps-1
Charlie Holley0
Roddy Williams 5
Seb Dawnay4
Total8
Rigby & Rigby
Raphael Singh1
Tomas Iriarte4
Matias Amaya4
Jen Rigby-1
Total8
Tashan Polo
Vivek Rawal-1
Jack Mesquita1
Matias Carrique3
Will Emerson5
Total8
Young HPA
Ed Winterton2
Izzy Parsons2
Olly Powell2
Charlie Scott2
Total8
Division 6
Black Eagles
Jonathan Munro Ford-1
Jack Hyde0
Jonny Good5
Daniel Otamendi4
Total8
Dell Park
Sascha Bahlsen-1
Nikolai Bahlsen1
Nicolas Roberts3
Ivan Gaona4
Total7
Newlands of Stowe
Mo Sheikh0
Karim Sheikh0
Nick Pepper4
Juracy Santos4
Total8
Tempest
Gustav Rausing-1
Sebastian Hancock1
Roddy Matthews3
Ryan Pemble5
Total8

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01784 434212
Friday 7 JuneMad Dogs4vs5Los Lobos
Friday 7 JuneShakib Polo10vs9Super Nova
Friday 7 JuneYoung HPA3vs6Rigby & Rigby
Friday 7 JuneLas Marias5vs6Aryana
Sunday 9 JuneLeander5vs10Los Lobos
Tuesday 11 JuneAFB8vs7Aryana
Tuesday 11 JuneLeander4vs5Mad Dogs
Wednesday 12 JuneCombe9vs6Sportlobster
Wednesday 12 JuneLas Marias8vs6Apache
Wednesday 12 JuneNewton Heath/Los Alquimistas7vs5Clarita
Wednesday 12 JuneBlack Eagles4vs5Tempest
Thursday 13 JuneTashan Polo5vs10Rigby & Rigby
Thursday 13 JuneMeynadier/Ocho Rios5vs2Young HPA
Friday 14 JuneShalimar5vs4Mad Dogs
Friday 14 JuneNewlands of Stowe2vs11Black Eagles
Friday 14 JuneOckholt9vs5Combe
Friday 14 JuneAFB6vs5Las Marias
Saturday 15 JuneNewton Heath/Los Alquimistas11vs6Shakib Polo
Saturday 15 JuneWindmill Farm8vs6Sportlobster
Tuesday 18 JuneDell Park3vs7Tempest
Tuesday 18 JuneClarita5vs6Super Nova
Tuesday 18 JuneTashan Polo3vs4Meynadier/Ocho Rios
Tuesday 18 JuneOckholt5vs6Windmill Farm
Tuesday 18 JuneShalimar7vs3Los Lobos
Wednesday 19 JuneTashan Polo8vs6Young HPA
Thursday 20 JuneCombe3vs5Windmill Farm
Thursday 20 JuneApache6vs5Aryana
Thursday 20 JuneMeynadier/Ocho Rios4vs8Rigby & Rigby
Thursday 20 JuneNewton Heath/Los Alquimistas5vs6Super Nova
Thursday 20 JuneNewlands of Stowe6vs7Tempest
Thursday 20 JuneBlack Eagles8vs4Dell Park
Saturday 22 JuneShakib Polo5.5vs8Clarita
Saturday 22 JuneOckholt8vs6Sportlobster
Saturday 22 JuneAFB9vs8Apache
Saturday 22 JuneShalimar6vs5Leander
Saturday 22 JuneNewlands of Stowe3vs4Dell Park
Round Quarter-finals
Wednesday 26 JuneWindmill Farm7vs5AFB
Wednesday 26 JuneRigby & Rigby3vs4Newton Heath/Los Alquimistas
Wednesday 26 JuneShalimar4vs3Super Nova
Wednesday 26 JuneTempest5vs6Black Eagles
Round Semi-finals
Friday 28 JuneNewton Heath/Los Alquimistas3vs8Windmill Farm
Friday 28 JuneShalimar6vs8Black Eagles
Round Subsidiary semi-finals
Friday 28 JuneRigby & Rigby9vs7AFB
Friday 28 JuneSuper Nova8vs9Tempest
Round Claude Pert subsidiary final
Sunday 30 JuneOckholt6vs5Clarita
Round Caterham Cup subsidiary final
Sunday 30 JuneRigby & Rigby3.5vs6Tempest
Round Final
Sunday 30 JuneWindmill Farm5vs4Black Eagles
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use