Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



Holden White Challenge Cup

Location:Cowdray Park
Dates:20-Jul-2012 to 05-Aug-2012
Handicap:4 - 8
BACK

Teams

Division Cirencester 1
Apache
Max Dear-1
Janie Dear0
Edmund Parsons3
Tom de Bruin6
Total8
Aryana
Daoud Zekrya-1
Tom Beim3
Dave Allen5
Harold Hodges1
Total8
San Miguel
Charlie Walton0
Kelvin Johnson4
Ollie Taylor4
Howard Taylor0
Total8
Division Cirencester 2
Brothers Cider
Barney Wilson1
Jack Mesquita1
Lochie Hunter5
Ed Courage0
Total7
Hurlingham
Max Hutchinson2
Freddie Dear2
Ollie Powell2
Dom Haywood2
Total8
Rigby and Rigby
Steve Rigby-1
Juan Jose De Alba1
Matias Amaya4
Tomas Iriarte4
Total8
Super Nova
Sarah Hughes0
Stirling McGregor2
Ollie Tuthill4
Harry White2
Total8
Division Cowdray
4 H
Harry Hoare-1
Derreck Bratley4
Pablo Llorente4
Tomas Beresford0
Total7
Bramon
Charles Cornwall0
Shaun Brokensha3
Gareth Evans6
Terence Lent-1
Total8
Clarita
Clare Mathias0
Chris Mathias1
German Llorens3
Seb Dawnay4
Total8
Clashleigh
Jonny Good5
Tarquin Southwell4
Richard Davis-1
TBA0
Total8
Costa Rica Blue
Felipe Gomez1
Franco Veronesi2
Ed Hitchman5
Miguel Gomez0
Total8
Costa Rica White
Antonio Gomez-1
Jasper White2
Bautista Sorzana6
Jack Taylor0
Total7
Dorsia
Edward Banner-Eve-1
Rhys Cole1
William Seth-Smith2
Hissam Ali Hyder6
Total8
Four Quarters Black
Romilla Arber-1
Ed Winterton1
Richard Le Poer5
Matias Ballesteros3
Total8
Four Quarters Blue
Joe Arber-1
James Rome2
John Martin3
Henry Fisher4
Total8
Four Quarters Orange
Simon Arber0
Camilla Beresford-1
Tomas Garbarini Islas3
Tom Morley6
Total8
Ghost Chilli
Sally Dawson-1
Jamie Le Hardy5
Bobby Melville3
Ali Patterson1
Total8
Hawkhead
Emma Treichl0
Guy Gibrat-2
TBA-1
Marcos Araya6
Total3
Hollycombe
Virginia Hoare-1
Bradley Mallett3
John Kent2
Alan Kent4
Total8
Irongate Pink
Amelia Scott Hopkins0
Claire Donnelly1
William Batchelor1
James Harper6
Total8
La Manada Puro
Giampaolo Guarnieri-1
Nick Clague2
Federico von Potobsky6
William Roberts1
Total8
Maiz Dulce
Matthew Pitts2
Niall Donnelly3
Ben Turner3
Peter Barfoot0
Total8
Norton Rose
Fi Reilly-1
Eden Ormerod3
Roddy Williams5
Christopher Thome1
Total8
River
Freddie Horne1
William White2
Jock Mackay5
Andre Fattal0
Total8
Somerton
Jack Armstrong0
Guillermo MacLoughlin2
Adrian Wade4
Jack Berner2
Total8
The Emerging
Sarah Krasker-1
Nicholas Talamoni4
Justo Saavedra5
Claire Payne-1
Total7
Trumpington
Jeremy Pemberton-1
Charlie Scott1
Nick Pepper3
Will Emerson5
Total8
Division Guards 1
BHC Polo
Momin Sheikh0
Juracy Santos4
Ralph Richardson1
Matthew Perry3
Total8
Cadenza Juniors
Charlie Pidgley-1
James Carr0
TBA0
Juan Cruz Guevara6
Total5
Harem Scarem
Jonathan Hare-1
Alexander Nix1
Federico Boudou3
Ryan Pemble5
Total8
Shalimar
Kassem Shafi0
Jack Hyde-1
Nicholas Antinori4
Vieri Antinori5
Total8
Division Guards 2
AFB
Clive Reid0
John Gunn0
Antony Fanshawe3
Peter Webb5
Total8
Black Eagles
Jonathan Munro-Ford-1
Sebastian Hancock-1
Daniel Otamendi4
Max Charlton5
Total7
Great Oaks
Dillon Bacon1
TBA0
Hernan Muzzio3
Lucas Fernandez4
Total8
Sifani
Hilali Noordeen-1
Katrina Thomas0
Roddy Matthews3
Oliver Hipwood5
Total7

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01730 813257
Monday 23 July, 2.30pmHollycombe7vs8Ghost Chilli
Monday 23 July, 4pmDorsia4vs6.5Four Quarters Black
Monday 23 July, 5pmBramon5vs6Hawkhead
Monday 23 July, 6pmFour Quarters Blue6vs9Clarita
Tuesday 24 July, 4pmLa Manada Puro7vs8Irongate Pink
Tuesday 24 July, 5pm4 H7vs5Norton Rose
Wednesday 25 July, 4pmTrumpington7vs4Maiz Dulce
Thursday 26 July, 3:30pmGhost Chilli6vs5Costa Rica Blue
Wednesday 26 July, 6pmDorsia5vs8Bramon
Friday 27 July, 5pmRiver7vs6Clashleigh
Saturday 28 July, 1pmFour Quarters Orange9vs5.5The Emerging
Saturday 28 July, 2pmNorton Rose5vs8Hollycombe
Saturday 28 July, 4.30pm4 H7vs9Ghost Chilli
Sunday 29 July, 1pmCosta Rica White6.5vs8Somerton
Sunday 29 July, 6pmCosta Rica Blue5vs7Bramon
Monday 30 July, 2pmIrongate Pink7vs8Somerton
Monday 30 July, 3pmLa Manada Puro7vs5.5Costa Rica White
Monday 30 July, 3pmFour Quarters Black3vs8Hawkhead
Monday 30 July, 4.30pmFour Quarters Blue5vs4Maiz Dulce
Monday 30 July, 4pmThe Emerging7.5vs9Clashleigh
Monday 30 July, 4:30pmFour Quarters Orange7vs6River
Round Quarter Final
Wednesday 1 AugustGhost Chilli7vs8AFB
Wednesday 1 August, 2pmFour Quarters Orange7vs6San Miguel
Round Quarter Finals
Wednesday 1 August, 3pmHawkhead1vs9Somerton
Wednesday 1 August, 3pmTrumpington5vs4Shalimar
Round Quarter-finals (Ambersham Cup)
Wednesday 1 August, 4.30pmClashleigh6vs5Hollycombe
Round Semi Finals Holden White
Friday 3 August, 2pmTrumpington5vs6Somerton
Friday 3 August, 2pmFour Quarters Orange4vs3AFB
Round Semi Final Ruins Cup
Friday 3 August, 3pmSan Miguel6vs8Ghost Chilli
Friday 3 August, 4pmShalimar8vs6Hawkhead
Round Semi Final Ambersham
Friday 3 August, 3pmBramon5vs4Four Quarters Blue
Friday 3 August, 5pmClashleigh6vs2La Manada Puro
Round Final Ambersham Cup
Sunday 5 August, 1pmBramon4vs5Clashleigh
Round Final Holden White
Sunday 5 August, 3pmFour Quarters Orange4vs5Somerton
Round Final Ruins Cup
Sunday 5 August, 4.30pmGhost Chilli4vs6Shalimar
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use