Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



The Pommery Archie David Cup

Location:Guards
Dates:05-Jun-2012 to 01-Jul-2012
Handicap:4 - 8
BACK

Teams

Division 1 (Guards)
Cadenza Juniors
Charlie Pidgley-1
James Carr0
Sergio Baselli3
Juan Cruz Guevara6
Total8
Leander
Thilo Sautter1
Andrew Dechet1
Pancho Moreno6
TBC0
Total8
Los Lobos
David Lewis-1
Gabriel Santos0
Pedro De Lamare3
Nacho Gonzalez6
Total8
Shalimar
Kassem Shafi0
Nicolas Antinori4
Vieri Antinori5
TBC-1
Total8
Division 2 (Guards)
AFB
Clive Reid0
John Gunn0
Peter Webb5
Anthony Fanshawe3
Total8
Apache
George Pearson0
Janie Dear0
George Hanbury2
Tom De Bruin6
Total8
The First Group
Gary Shepherd-1
Oliver Browne2
Max Charlton5
Marcus Hancock2
Total8
Twelve Oaks
Gregory Keyte4
Charlie Wooldrige2
Jake Daniels3
Martin Davison-1
Total8
Division 3 (Guards)
Black Eagles
Jonathan Munro Ford-1
Sebastian Hancock0
Jonny Good5
Daniel Otamendi4
Total8
Clarita
Clare Mathias0
Chris Mathias1
German Llorens3
Michael Howe4
Total8
Los Dientes Cats
Alastair Thomas-1
Matthew Tooth1
Lucas Fernandez4
Sebastian Dawnay4
Total8
Shakib Polo
Kaveh Shakib-1
Charlie Scott1
Dean Lines3
Will Emerson5
Total8
Division 4 (Guards)
7ft Cowboy
Mark Wadhwa0
Facundo Guevara3
Hernan Muzzio3
TBC2
Total8
Las Estrellas
Ray Fines-1
Gareth Evans6
Tommy Beresford0
TBC3
Total8
Martin Collins Equibuild
Paul Knight-1
Oliver Hipwood6
Tim Bown3
TBC0
Total8
Tashan Boys
Vivek Rawal-1
Stefan Sund0
Matt Lodder3
Hissam Ali Hyder6
Total8
Division Cirencester qualifiers
Aryana
Daoud Zekrya-1
Tom Beim3
David Allen5
Harold Hodges1
Total8
Brothers Cider
Tom St Auban1
Jack Mesquita1
Ed Courage0
Lochie Hunter5
Total7
Hurlingham
Oli Powell2
Dom Heywood2
Freddie Dear2
Max Hutchinson2
Total8
Newton Heath
Martina Lewis-1
Nick Britten-Long2
Ben Vestey2
George Meyrick5
Total8
Rigby & Rigby
Steve Rigby-1
Juan Jose de Alba1
Matias Amaya4
Tomas Iriarte4
Total8
Switch 2 Renewable
Tim Dobson-1
Bobby Dundas3
Henry Brett6
TBA0
Total8
Division Group One (Guards)
BHC Polo
Karim Sheikh-1
Momin Sheikh0
Roddy Williams5
Juracy Santos4
Total8
Four Quarters Black
Romilla Arber-1
Ed Winterton1
Richard Le Poer5
Matias Ballesteros3
Total8
Great Oaks
Cameron Bacon 0
Billy Jackson-Stops2
Gonzalo Garcia Del Rio6
TBC0
Total8
Mad Dogs
Ali Walker1
Antonio Manzorro4
William Hine3
Alan Fall0
Total8
Palmera
Salman Alhamrani0
Jack Richardson4
TBC4
TBC0
Total8
Sifani
Hilali Noordeen-1
Roddy Matthews3
Ryan Pemble5
Alex Jacob1
Total8

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01784 434212
Wednesday 13 June, 3pmCadenza Juniors6vs7Shalimar
Wednesday 13 June, 4.15pmBHC Polo5vs3Great Oaks
Wednesday 13 June, 4.15pmMad Dogs5vs6Four Quarters Black
Friday 15 June, 4.15pmLos Lobos6vs7Leander
Friday 15 June, 5.30pmClarita7vs4Shakib Polo
Saturday 16 June, 3pmSifani10vs7Four Quarters Black
Saturday 16 June, 3pm7ft Cowboy3vs4Las Estrellas
Saturday 16 June, 4.15pmAFB9vs8Twelve Oaks
Saturday 16 June, 4.15pmGreat Oaks5vs7Palmera
Monday 18 June, 4.30pmCadenza Juniors3vs4Leander
Tuesday 19 June, 3pmClarita8vs12Los Dientes Cats
Tuesday 19 June, 3pmGreat Oaks3vs10Four Quarters Black
Tuesday 19 June, 4.15pmBHC Polo6vs5Mad Dogs
Tuesday 19 June, 4.15pmSifani9vs8Palmera
Wednesday 20 June, 3pmAFB8vs2Apache
Wednesday 20 June, 3pmTashan Boys5vs3Las Estrellas
Wednesday 20 June, 4.15pm7ft Cowboy4vs7Martin Collins Equibuild
Wednesday 20 June, 4.15pmCadenza Juniors7vs3Los Lobos
Thursday 21 June, 3pmThe First Group7vs6Twelve Oaks
Thursday 21 June, 3pmBHC Polo6vs7Sifani
Thursday 21 June, 4.15pmTashan Boys7vs67ft Cowboy
Thursday 21 June, 4.15pmClarita6vs7Black Eagles
Thursday 21 June, 4.15pmLos Lobos6vs7Shalimar
Friday 22 June, 3pmMartin Collins Equibuild3vs5Las Estrellas
Friday 22 June, 4.15pmLos Dientes Cats7vs8Shakib Polo
Saturday 23 June, 11amTwelve Oaks-vs-Apache
Saturday 23 June, 3pmShakib Polo-vs-Black Eagles
Saturday 23 June, 4.15pmMad Dogs-vs-Palmera
Saturday 23 June, 4.15pmLeander-vs-Shalimar
Sunday 24 June, 3pmApache7vs6The First Group
Sunday 24 June,3pmTashan Boys6vs7Martin Collins Equibuild
Sunday 24 June, 4.15pmLos Dientes Cats3vs7Black Eagles
Monday 25 June, 11amAFB7vs8The First Group
Round Quarter Finals
Wednesday 27 June, 3pmNewton Heath4vs5Sifani
Wednesday 27 June, 3pmRigby & Rigby5vs6AFB
Wednesday 27 June, 4.15pmShalimar7vs8Las Estrellas
Wednesday 27 June, 4.15pmBlack Eagles5vs6Four Quarters Black
Round Archie David Semi Finals
Friday 29 June, 3pmSifani6vs4Four Quarters Black
Friday 29 June, 3pmLas Estrellas12vs5AFB
Round Caterham Cup Semi Finals
Friday 29 June, 4.15pmNewton Heath-vs9Black Eagles
Friday 29 June, 4.15pmShalimar7vs5Rigby & Rigby
Round Archie David Cup Final
Sunday 1 July, 3pmLas Estrellas5vs6Sifani
Round Caterham Cup Final
Sunday 1 July, 4.15pmBlack Eagles6vs2Shalimar
Round Claude Pert Cup Final
Sunday 1 July, 11amShakib Polo9vs7BHC Polo
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

Head Groom Head Groom Required Prudhoe X is a polo breeding and training operation...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use