Polo Times Magazine Subscribe to Polo Times Home
HomeNewsTournamentsClassifiedsAbout usSubscribeContact
 
 
 
 



The Julian and Howard Hipwood Trophy

Location:RCBPC
Dates:02-Jul-2011 to 16-Jul-2011
Handicap:4 - 8
BACK

Teams

Asprey London
Edward Hanson-1
Simon Holley0
Marcus Hancock3
Chis Hyde6
Total8
Black Eagles
Jonathan Munro Ford-1
Nadine Welland0
Daniel Otamendi4
Greg Keyte5
Total8
Broadoak
Sara Hale-1
Andreas Papoyans0
Sebastian Dawnay4
Peter Webb5
Total8
Clashleigh
Richard Davis-1
Alex Jacob0
Tarquin Southwell4
Jonny Good5
Total8
Elevation MPPM
Jack Hyde-1
Sitander Garcha2
Temur Nadeem2
Hissam Ali Hyder5
Total8
Equibuild
Paul Knights-1
Sergio Baselli3
Tim Brown3
Fabio Lavinia3
Total8
Four Quaters Black
Romilla Arber-1
Jacob Daniels2
Richard Le Poer4
Matias Ballasteros3
Total8
Galahad
Lucinda Watson-1
Chris Davies-1
Oscar Mancini4
Henry Brett6
Total8
Interoffice
Simon Lo Gatto0
Ian Wilson-1
Horatio Etcheverry5
Rafael Villela Rosa4
Total8
Irongate
James Scott-Hopkins0
Ed Carridge0
Lochie Hunter4
Kelvin Johnson4
Total8
Ithaca
Kaveh Shakib-1
Yanni Zographos1
James Leonard3
Roddy Williams5
Total8
La Passione/ Mount Loftus
Georgina Brittain0
Aristide Faggionato0
Lucas Fernandez4
Martin Fiol4
Total8
Northchurch
TBA0
Andrew Dechet1
Pancho Moreno6
Des Byrne1
Total8
Prestmoen
Sira Evjemo-Nysveen-1
Ryan Pemple5
Antonio Manzorro4
Katrina Thomas0
Total8
Shoreline
Kola Karim0
Danny Muriel2
Jay Jones2
Jamie Morrison4
Total8
The First Group
Gary Shepherd-1
Lanto Sheridan3
Max Charlton4
Ollie Brown2
Total8
Twelve Oaks
Martin Davison-1
Manuel Plaza de Ayala3
Charlie Wooldridge2
Michael Howe4
Total8

Schedule and results

Times of matches are subject to change. Please check time and venue with the host club 01344 890060
Saturday 2 July, 10.30amIthaca 5vs8Broadoak
Saturday 2 July, 11.45amPrestmoen7vs8Equibuild
Sunday 3 July, 10.30amAsprey London7vs5Galahad
Sunday 3 July, 11.45amThe First Group8vs7Black Eagles
Sunday 3 July, 1.00amShoreline6vs7Irongate
Tuesday 5 July, 5.30pmElevation MPPM7vs8Four Quaters Black
Wednesday 6 July, 11amFour Quaters Black7vs8Clashleigh
Wednesday 6 July, 5.30pmEquibuild11vs4La Passione/ Mount Loftus
Thursday 7 July, 6.30pmIthaca 2vs5Interoffice
Friday 8 July, 5pmBlack Eagles4vs8Northchurch
Friday 8 July, 6.15pmAsprey London3vs6Irongate
Saturday 9 July, 10.30pmInteroffice8vs4Broadoak
Saturday 9 July, 10.30am - not playedGalahad-vs-Twelve Oaks
Saturday 9 July, 11.45pmClashleigh6vs4Elevation MPPM
Sunday 10 July, 10.30amPrestmoen9vs6La Passione/ Mount Loftus
Sunday 10 July, 11amNorthchurch9vs8The First Group
Sunday 10 July, 12.15pmTwelve Oaks9vs4Shoreline
Round Quarter Final
Tuesday 12 July, 4pmEquibuild7vs6The First Group
Tuesday 12 July, 6pmPrestmoen4vs6Twelve Oaks
Tuesday 12 July, 6pmNorthchurch4vs5Clashleigh
Wednesday 13 July, 5pmInteroffice8vs5Irongate
Round Subsidiary semi-finals
Wednesday 13 July, 4.45pmFour Quaters Black7vs0Elevation MPPM
Wednesday 13 July, 6pmBroadoak8vs7Asprey London
Round Semi Final
Thursday 14 July, 4.45pmEquibuild4vs7Clashleigh
Thursday 14 July, 6pmTwelve Oaks6vs7Interoffice
Round Final
Sunday 17 July, 11.15amClashleigh6vs9Interoffice
Round Subsidiary final
Sunday 24 July, 10.30am (postponed from 17 July)Equibuild-vs-Twelve Oaks
BACK

Advertiser information Contact us Subscribe Work for us All information is subject to copyright 2015

Highlights

Latest Classified

Latest Classified

K&R Pro Polo - Recruitment K&R Pro Polo has expanded into recruitment and is servicing...
 Get into Polo

Get started in polo

Information on how to get started in polo
 Destination of the Month

The global game

Holidays and breaks playing or following polo around the world
 Wallpapers

Online magazine

Login to read current and back issues of the magazine
 Find your nearest club

Club contacts

Find your nearest polo club
Cookies in Use